Bugün 32 haftalık oldu. Veee kızım bize güldü bugün. Anne, baba ben geliyorum der gibi gülücük attı bugün ilk defa. Ultrasonda da olsa o gülücüğü görmek paha biçilemez bir duyguydu. Anne oluyorum. Kısa bir süre sonra kızımı kollarıma alacağım. Bu yorucu stresli hamilelik bitecek. ‘’uykusuz geceler seni bekliyor’’ diyor herkes bana. Ama bilmiyorlar ki ben uykusuz da olsam mutlu olacağım.  Kilomuzda 1.960 olmuş. Vay bee 2kg olmuş benim kızım. Hadi annem biz sabırsızlıkla bekliyoruz seni artık gel. Odan hazır. Sana kocaman yatak aldık. Çık o daracık yersen yollarını bacaklarını yaya yaya yat yatağında.

Kızım orada hareket ettikçe benim canım yanıyor. Bazen göğüsüm sıkışıyor. Nefes almakta zorluk çekiyorum. Ama bunun en güzel çözümü yan yatmak. Anca o zaman rahatlıyoruz ikimizde. Doğum valizini de hazırladık annemle.  Hadi gelin şimdi doğum valizinde olması gerekenleri sıralayalım.

Bebek İçin doğum valizinde olması gerekenler

 1. Battaniye (Mevsimine göre örme ve penye olarak doğum çantasında en az iki tane bulunsa iyi olur.)
 2. 2 tane bebek takımı (Hastane çıkışı diye satılan setlerden de olabilir. Hastanede kalacağınız süreyi bilemediğiniz için bebeğin özellikle kakasını yapma ihtimaline karşı 3’e de çıkarılabilir, doğum çantasında muhakkak olmalıdır.)
 3. 1-2 tane tulum
 4. 4 tane çıtçıtlı badi (Bebeğin göbek kordonundan dolayı çapraz kapanan iç zıbında olabilir, ben üç takım çapraz bağlanan zıbın aldım ama sadece birini, evde kullandım. Bence çıtçıtlı badı daha kullanışlı…)
 5. 2 tane Şapka (Hastane çıkış setlerinde birer tane mevcut)
 6. 2 takım Eldiven (Hastane çıkış setlerinde birer tane mevcut)
 7. Çorap
 8. Bebek bezi (Doğum çantasında olması gerekenlerden biri de bebek bezidir. En az on tane olmalı. Huggies ve Prima yeni doğan bezlerini tavsiye ederim, fiyat olarak biraz fazla ama inan ki normal bez ve yeni doğan bezi bebeğinde deneyen bir anne olarak arada çok farkın olduğunu vurgulamak isterim.)
 9. Islak mendil (Doğum çantasında mutlaka bulunmalı. Ben sleepy markasının yeni doğan ıslak medilini kullandım, gayette memnun kaldım. Tavsiye ederim. Aslında en iyisi pamuk/su ya da ıslak pamuklu bez. Ama kolaycılığa alışmışız bir kere, ah annelerimiz haklarınız ödenmez!!!)
 10. Pişik kremi
 11. Ağız mendili

 

Anne İçin doğum valizinde olması gerekenler

 

 1. 2 adet Pijama Takımı (Ben bir tane pijama takımı, bir tane de gecelik almıştım. Gecelik daha rahat oluyor diye okumuştum bir yerde. Ama pijama takımı ile daha rahat ettim. Hangisini kullanmaya alışkınsan bence onu alabilirsin.)
 2. Depend Hasta Kilodu/Kadın pedi (Bunu şiddetle tavsiye ederim. Kullan-at mantıklı iç çamaşırı. Doğum sonrası kanaman olacağı için bununla rahat edeceğini düşünüyorum. Doğum çantasında muhakkak olmalı.)
 3. 2-4 adet alt iç çamaşırı
 4. 2 adet emzirme sütyeni/atleti (Emzirme atletinin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü emzirme esnasında belin açılırsa üşütebilirsin ancak atlet bu riski azaltıyor.)
 5. Yelek/Hırka/Lizöz /Sabahlık(Mevsimine göre bunlardan en az biri doğum çantasında mutlaka olsun. Doğumdan sonra üşütmemen için…)
 6. Terlik
 7. Çorap/patik (Mevsimine göre kalın ya da ince. Çorap çok önemli. Doğum çantasında olmazsa olmazlardan. Aman unutma!)
 8. Tesettürlü isen Tülbent
 9. Makyaj malzemelerin(Kullanıyorsan)
 10. Havlu (Banyo ve el) (Hastane şartlarına göre duş jeli, kurutma makinesi alınabilir.)
 11. Tarak
 12. Diş macunu
 13. Diş Fırçası
 14. El sabunu
 15. Deodorant/kolonya
 16. Göğüs pedi/ Kremi
 17. Varsa süt sağma pompası (Bildiğim kadarıyla hastanelerden de tedarik edilebiliyor.)
 18. Bir paket Peçete ya da Rulo Havlu
 19. Islak mendil
 20. Şarj aleti
 21. Nakit Para
 22. Nüfus Cüzdanın
 23. Hastane Dosyan
 24. Kişisel bilgilerinizin bulunduğu bir kart(Kendin TC Kimlik No, Ad, Soyad, Kan Grubu, Bir iki yakınının telefon numarasını yazarak hazırlayabilirsin.)
 25. Eve dönerken giyebileceğin rahat kıyafetler
 26. Bardak/Pet pardak
 27. Kaşık/Çatal/Çay kaşığı
 28. Fotoğraf Makinesi/Ses kayıt cihazı (Telefonlar var gerçi şimdi ama)
 29. Hastane durumuna göre yastık kılıfı ve çarşaf olabilir.
 30. Bebek için hazırlanan bebek şekerleri, süslemeler, lohusa tacın, terliğin varsa onları da almayı unutma 🙂
Share: