Sıkça sorulan surulardan birtanesi de kızım için seçtiğim temizlik maddelerinin markası. Benim tercihim ilk günlerden yılların markası “dalin”den yana olmuştu. Masal doğmadan yıkanıp ütüleyen çamaşırlarda detarjan, yumuşatıcı hep dalin alırdım.

Sonra Masal’da alerji oluşmaya başladı. Kuzumun vücudunda kızamık gibi noktacıklar oluştu. Doktor detarjan değiştirmemi, hatta mümkünse sabun tozu kullanmamı istedi. Ben o sabun tozuna bir türlü alışamadım. Çok itici geliyor bana. Nedendir bilmiyorum ama kullanmadım, kullanmayı da düşünmüyorum.

Benim dalin kullandığım zamanlarda facebookta canlı yayında bir çocuk doktoru unibaby ürünlerini anlatıyordu. Alerji yapmayan hassas ürünler diye kalmış aklımda. Sonra dalinden vazgeçmem gerektiğini kendime inandırınca gittim unibaby’nin deterjan ve yumuşatıcısını aldim.

Dalin kullanırken bebeğimin kıyafetlerindeki inatçı lekeleri once beyaz sabunla çitilerdim. Yoksa illa leke kalırdı üzerilerinde. Unibaby de bunu unutup atmışım makinaya ne varsa. Başlama düğmesine bastım ki aklıma geldi. Çamaşırlar çıkınca bir baktım ne leke var ne iz. Sonra Unibaby’e o kadar güvendim ki… pişik kreminde, ıslak mendilinde, bebek yağında, vücut kreminde şuan tek tercihim Unibaby…

Islak mendil demişken… Normalde prima kullanıyorum. Ama yemeklerden sonra el ağız temizliğinde Unibaby kullanıyorum. O da sıkıntı. Bez bölgemiz prima harici ıslak mendil de bize alerji yapıyor. Nasıl nazik nasıl kibar bir kızım varsa… Her yerin temzilik maddesi farklı…

Peki deterjan alerjisi nedir?

Deterjan alerjisi olanlarda vücut deterjanın içerisinde bulunan belirli kimyasallara tepki vermektedir. Ülkemizde ve dünyada deterjan alerjisi olan pek çok kişi bulunmaktadır. Deterjan ile direk temas durumunda ortaya çıkan bu alerji ayrıca deterjana direk temas etmeyen fakat alerji yaratan deterjanla yıkanmış giyeceklerde ya da nevresim takımı gibi tekstil ürünlerini kullanan kişilerde deterjan alerjisi yaşayabilir.

Deterjan alerjisinin belirtileri nelerdir?

Deterjan alerjisinin ana belirtisi cilt üzerinde deterjanın temas ettiği noktalarda oluşan kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklara yol açan maddeler arasında parfümleri, ağartıcı bileşenleri ve boyayı sayabiliriz. Bu gibi kimyasallar durulama suyundan sonra bile çamaşır üstünde kalarak alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

Deterjan yüzünden oluşan kızarıklıklar deterjanla temastan 1-2 gün sonra çıkabilmektedir. Ciltte deterjanın ya da kıyafetlerin temas ettiği noktalarda hassaslık, kaşıntı ve kızarıklıklar görülebilir. Bir süre sonra cildin bu bölgeleri kurur ve pul pul olur. Eğer cilt deterjana uzun süre ya da sık sık maruz kalırsa ciltte iltihaplanmalar ve su toplanması meydana gelir.

Deterjan alerjisinin tedavisi

Eğer kimyasal alerji yaşadığından şüpheleniyorsa, kişi ivedilikle deri yama testi yaptırmalıdır. Deri yama testi, cildin tepki verdiği kimyasal alerjenleri tespit eder. Ayrıca, aşağıdaki soruların cevapları da, cilt doktorunun teşhiste bulunmasına yardımcı olur.

 • Son 2 gün içinde alerjik belirti oluşturacak bir şey yaptınız mı?
 • Alerjik belirtiye sebep olacak ürünler kullandınız mı?
 • Kullandıysanız hangileri?
 • Bu alerjen ürünleri hangi sıklıkta ve ne miktarda kullanıyorsunuz?
 • Daha önce yaşadığınız cilt hastalıkları ve reaksiyonlarını sıralar mısınız?
 • Kimyasal alerjilerin yol açtığı sorunların tedavisi için, en etkin yöntem, alerjiye sebep olan maddeleri saptayıp onları kullanmaktan kaçınmaktır. Pek çok deterjan, temizliği sağlayan kimyasalların yanında boya ve parfüm de içerir. Deterjan alerjisi olan kimseler, deterjan markalarını değiştirerek parfümsüz, boya içermeyen, hassas ciltlere özel hipoalerjenik deterjanlar tercih etmelidir.
 • Deterjan ve diğer temizlik malzemeleri kullanılacağı zaman, muhakkak eldiven kullanılmalı ve maddenin el ve cildin diğer bölgeleriyle direkt temas kesilmelidir. Eldivene karşı da hassasiyet gösteren bir alerjik bünye söz konusuysa, patiska veyahut penyeden hazırlanmış eldivenler kullanılabilir.
 • Alerjenle temas eden cilt sabun ve suyla iyice yıkanıp durulanmalıdır.
 • Eller eğer alerjenle temas etmişse, yıkanana dek vücudun herhangi bir bölgesine, özellikle de gözlere kesinlikle sürülmemelidir.
 • Semptomlar orta derecedeyse, kalamin losyonu, antihistamin ve kortizon merhemleri kullanılabilir.
 • Sık ve şiddetli şekilde semptom geliştiyse, uzman bir hekime danışılmalıdır. Alerjenin doğru şekilde tespit edilmesi ve kuvvetli bir ilaç cilt alerjisini azaltacaktır.

Siz siz olun doğduğu günden itibaren farklı markalarla bebeklerinizi alıştırın. Hep aynı markayı kullanmak sonraki zamanlarda bağımlılık yapıyor hic değişmiyor 😂😂😂

Share: