Çocuk yetiştirmek bir sanattır derdi annem. Gerçekten de öyleymiş. Çocuk ne ister demekten her ağladığında derdini sağlamaya çalışmaktan yorulan beynim, ona bakarken o kadar yorulmuyor aslında. Şimdi nette gezerken bulduğum ilginç üç maddeyi sizlerle paylaşmak istedim…

  • Onlar Sizi Anlar
    Çocuklar duyguları erken yaşlarda sezgileriyle, sözel olmayan ifadelere bakarak anlayabilirler. Kelimeler sonradan öğrenilir ve etkili, işlevsel kullanılması için zaman gerekir. Bu nedenle ebeveyn olarak sizin duygularınızı açıklamanız çok önemlidir. Yani hissettiğiniz duygunun ne olduğunu, neden öyle hissettiğinizi, ihtiyacınızın ne olduğunu açıklamanız çocuk için bir öğrenme deneyimi olur.
  • Stres Yönetimi Bebeklikte Başlıyor
    Bebekler, kendileriyle sakinleştirici şefkatli bir şekilde konuşulduğunda, stresle baş etmeyi öğrenirler. Bu süreçte yetişkin bebeğe sarıldığında, rahatlattığında, ona şarkı söyleyip onunla konuştuğunda bebeğin beyninde kimyasallar salgılanır ve bu kimyasallarla bebek stresle baş etmeyi öğrenir. Bebeklerle ne kadar sık konuşulur ve rahatlatılırsa, büyüdüklerinde de o stresle baş etmeyi öğreniyorlar.
  • Şarkı Söylerken Kekelemiyorsa
    Eğer çocuğunuz şarkı söyleme, şiir okuma gibi faaliyetlerde kekelemiyorsa bu, sebebin psikolojik olduğunu gösterir. Çünkü şarkı ya da şiir okuma gibi eylemlerde çocuğun düşünüp cümle kurma gibi bir kaygısı olmadığından rahat bir şekilde mevcut olan cümleleri tekrarlaması durumu mevcuttur. Bu da stresi ortadan kaldırdığından kekelemediği görülür.
Share: