Biz de eşimle aramızda kan uyuşmazlığı var. Çoğu insan hamilelikte kan uyuşmazlığından korkar. Ama bizim doktorumuz bizi o kadar rahatlattı ki bizim de bu konuda ki korkularımız geride kaldı. Bu hafta bu konuyla alakalı bir iğne vuruldum ben. Bir 2. Dozu da doğum sonrası olacakmış. Hamilelikte kan uyuşmazlığı için yapılacaklar nelerdir diye soracak olursanız sonuna kadar güveneceğiniz iyi bir kadın doğum doktoru cevabını verebilirim sizlere.

Bebeğimin beyin dalgaları, ortamdaki seslere tepki verdiğini gösterir. Uyku sırasında farklı kalıplar da görülmeye başladı. Bu uyku döngüleri, doğum tarihi yaklaştıkça daha net ve belirgin hale gelecekmiş. Kızımın gözleri artık tamamen açılmış hatta göz kırpma hareketlerine bile başlamış.

Bebeğimin  akciğerleri gelişiminde hayati önem taşıyan bir aşama. Bebek ilk soluğunu aldığında akciğerleri kan damarlarına oksijen gönderecek, buradan da vücudu içinde dolaşıma girecektir. Bebeğimin aynı zamanda hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek, bu sayede doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmek için surfaktan üretmektedir. Solunum boruları olgunlaşmakta, gittikçe küçülen dallara ayrılmaktadır.

Share: