Bu hafta şeker yüklemesi haftası. Hamilelikte şeker yüklemesi her ne kadar C. Karatay’a göre sağlıklı olmasa da ben şimdiye kadar tehlikeli diyen bir kadın doğum doktoruna denk gelmedim. Ben de yaptırdım şeker yüklemesi. Bir kutu sade gazoz düşünün, tadı da aynı gazozun asitsiz olanı gibi. O kadar da ağar bir şeker tadı yada yüklemesi söz konusu bile değil yani. Benim sonuçlarım temiz çıktı. Bunu da böylece atlatmış olduk.

Kızım bir kabak kadar büyümüş. Bu hafta da kızımın burun delikleri de açılmaya başlamış. Böylelikle kızım, bu yeni gelişen kasları ve akciğerleri kullanarak nefes alma alıştırması yapma şansını yakalıyor. Elbette içine çekebileceği bir hava yoktur, ama bebek bunun yerine amniyotik sıvıyı “solur” ve “verir” miş. Bebeğimin emme refleksi o kadar güçlüdür ki eli yüzüne yaklaşırsa parmaklarını emebilirmiş. Henüz bu anı ultrasonda yakalayamadık biz. Ama elbet yakalayan annelerimiz vardır. Bebeklerin anne karnındaki bu dönemde ki tek oyuncağı da anne bağıymış. Çocuklarımın ilk oyuncağı sizden ve ondan bir parça anneler bunu unutmayın.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin gözleri ne renk? Her ne kadar gözün iris kısmı (renkli parçası) oluşmuş olsa da henüz renklenme yoktur, bu nedenle göz rengini tahmin etmek için daha çok erkendir. Hatta bebeğiniz doğduktan sonra bile 6 aya kadar göz rengi değişebilir.

Share: