Benim kızım artık tekmelerini bana tamamen hissetmeme neden oluyor. Ne kadar da hoş bir duyguymuş bu. Annesinin bitanesi. Can kızım benim. Birtanem annesinin babasını tek canı.
Bu haftada bebeğimin en özgün özelliğini geliştiriyormuş: parmak izleri. El ve ayak parmak uçlarında biriken yağ dolguları, ayırt edici helezonlara dönüşecekmiş.
Bebeğimi gelişen sindirim sistemi, birkaç haftadır

aşama kaydediyormuş. Fetus amniyotik sıvıyı yutar, bu da mide ve bağırsaklardan geçer. Daha sonra bu sıvı bağırsaklarda ölü hücrelerle ve salgılarla birleşerek mekonyumu oluşturlarmış. Mekonyum, daha ilk bez değişiminde göreceğiniz siyah renkte katran benzeri maddedir.
Kalbimiz, gebelik öncesine kıyasla yüzde 40 ila 50 daha hızlı atmaktadır. Büyüyen uterusunuzun kan damarlarına yaptığı baskıyla birlikte arada bir, özellikle de hızla ayağa kalktığımızda kendimizi bayılacakmış gibi hissedebiliriz. Düşük kan şekeri de sersemlememize neden olabilir. Dinlenmek, yan tarafınıza doğru uzanmak veya biraz meyve yemek dolaşımımıza ve baş dönmelerinizin azalmasına yardımcı olacakmış aklınızda bulunsun.

 

Sevgili Anne Adayları;
Şimdi sizlere bu haftadan itibaren tavsiye yüklemeri de başlar. Çevrenizde size her görenin bir yorumu olacaktır. Her ne kadar teklifsiz görüşler can sıkıcı olsa da bunların üzerinde durmamaya çalışın. Kendinizi hiç kimseye açıklamak zorunda değilsiniz. Kısaca “Teşekkürler, aklımda bulundururum” demek yeterli olacaktır. Oldukça zor görünse de buna şimdiden başlamak en doğrusu.

Share: