Yaz demek güneş demek, açık havada aktiviteler demek, deniz ve havuz demek…

Peki yaz geldiğinde güneşe daha çok maruz kalma sebebiyle D vitamini ihtiyacımız karşılanırken, cildimize daha çok özen göstermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Güneşten faydalanmak için en ideal zamanlar sadece 15 dakika olarak sabah 10:00’dan önce veya öğleden sonra 15:00’den sonra diyor uzmanlar. Buna uyabiliyor muyuz ki?

Cildimizi korumak için uygun giysiler giymek ve geniş kenarlı bir şapka takmak dışında neler yapabiliriz haydi gelin bi bakalım;

Mutlaka güneşe çıkmadan uygun bir güneş kremi sürmeli. Kuru ve karma ciltler salycilic asid ve glycolic asid içeren temizleyecilierden kaçınmalı. Çünkü bunlar güneşe maruz kalma ile birlikte daha fazla kuruluğa ve hatta hassasiyete sebep olabilirler. Yaz/kış demeden mutlaka SPF koruyuculuğu olan nemlendiricileri tercih edin. Sıcak, nem ve havalandırmalar yüzünden cildiniz daha fazla kuruma eğiliminde olacağından nemlendirici kullanma sıklığınızı artırın. Önerim güneşe çıkmadan SPF olan, güneş sonrası yoğun nemlendirici, banyodan sonra ve yatmadan ise yumuşak ve hafif bir nemlendirici ile günü bitirmeniz…

Göz çevresi bakımı ve dudakları ihmal etmeyin! Güneşe maruz kalan yerlerde daha fazla kırışıklık oluşacaktır. Bu yüzden mutlaka göz çevresi uygun bir ürün ile korunmalı, dudaklar da güneş koruyuculu rujlarla nemlendirilmelidir. Boyun, göğüs dekoltesi ve eller gerçek yaşı gösteren bölgelerdir. Bu yüzden yüzünüze kullandığınız krem ve nemlendiricileri mutlaka boynunuza ve göğüs dekoltenize de uygulamalısınız. Eller için ise yine SPF koruyucu özelliği olan el kremleri tercih edilmeli. C Vitamini içeren antioksidan özelliği olan cilt ürünleri güneşin zararlarını en aza indirmede işinize yarayacaktır, ürün seçerken C vitamini/antioksidan içeriği olmasını tavsiye ediyoruz. Su, su, su! Gün içinde yeterli miktarda su içmeyi unutmayın. Ölü ciltten kurtulmak için arada keselenme ve peeling gerekli. Böylece cilt yenilenmesine devam eder.

Yazın tadını çıkarmanız dileğimle 😊😊😊

Share: