Bebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebekler hakkında ilginç gerçekler: Bebekler tertemiz, bakterisiz doğar!
Sevmeye kalkıştığın bir bebeğin annesinden azar işitince “amma pimpiriklisin!” diye, cevapladığınız anne çok haklı!

İçtenliğine diyecek sözüm yok. Bir bebeğe dokunmadan, ellerini ve yüzünü öpmeden önce, bebeklerin ne denli savunmasız olduğuna dair bilimsel verilere gözat…

İnsan bedenininde kendi hücrelerimizden yaklaşık yüzde 30 daha fazla bakteri bulunur. Bir yetişkin bedeninde bulunan bakterilerin toplam ağırlığı birkaç yüz gramdır.

Oysa;

Bebekler bedenlerinde hiç bakteri olmadan doğarlar. Bakteriler bedenlerine zamanla yerleşir. Bakteriler bebeklerin vücuduna yerleşirken bağışıklık sistemleri zaman zaman ve hatta çoğu zaman yenik düşerek bebeğin hastalanmasına sebep olur.

Bebekli evin kuralları bebeğin tüm yakınları için geçerlidir. Lütfen hastayken, ellerinizi yıkamadan bir bebeğe dokunmayın. Bebeği yüzünden ve ellerinden öpmeyin. Bebeğin bağışıklığının güçlenmesi için fırsat verin. Bebek beslensin büyüsün, serpilsin. Yenidoğan bebeği sevemediniz diye annesine darılmayın.

Sevgili yetişkin, vücudunda bulunan bakteriler uslu uslu bir köşede oturuyorlar mı sanıyorsun. Yepyeni tertemiz bir bebek bedeni her iyi/kötü huylu bakterinin ulaşmak istediği, sömürmek istediği pembecik tazecik bir beden.

Bu yazıyı tüm yakınların ve arkadaşların ile paylaş! Seni pimpirikli anne olarak etiketleyeceklerine azıcık bilgilensinler, vatanın tüm bebekleri kirli, hasta ellerle temastan kurtulsun!

Sevgiler…

Share: