Tüm besinlerde yüksek ısıyla pişirildiği zaman, özellikle kızartma, kavurma, rengi kararacak şekilde pişirme, Akrilamid denilen kanserojen bir maddenin oluşumuna neden oluyor. Pekmes de bu gruba giriyor. Kaynaya kaynaya koyulaşarak rengi de kararıyor. Pekmezi tariflerde kullanalım mı kullanmayalım mı?
En çok sorulan sorulardan biri bu soru.
Isıya maruz kalan tüm şeker ve şekerli herşey bir miktar kanserojen madde yaratabilir. Pekmezin pişince kanserojen olduğunu net bir şekilde ortaya koyan bir çalışma maalesef henüz yok. Bildiğimiz gerçek ise; ısıya maruz kalan şeker kansorejen madde içerir, kaynaya kaynaya rengi değişen tüm gıdalar kansarejen madde içerir. Bu doğruluğu kanıtlanmış gerçek elle tutulur ✋ Bu konuda benim araştırmam ve tavsiyem şudur:
Özellikle bebeklerde taze meyveyi kullanarak ara öğünler hazırlamak en doğrusu.
Çocuklarda hafif şekerli ve çok doğal bir tarif hazırlamak istiyorsak o zaman bal, pekmez, hurma şurubu vs. yerine kuruyemişlerden, kuru kayısı kuru incirden faydalanabilirsiniz. Kuru incir kuru kayısı ince doğranıp robottan geçirilebilir ve bu şekilde kek ve kurabiyelere eklenebilir. Aynı şekilde elma, armut, yaz mevsiminde şeftali keklerde ve kurabiyelerde çok güzel sonuç veriyor. Denedim, gayet lezzetli oluyor. Şimdi karar mercii sizlersiniz anneler 😎

Share: