Uykuyu Sevmeyen Bebek Yoktur

Her annenin sorunu hale gelmiş bir başlık da ‘’benim çocuğum uykuyu sevmiyor, uyumuyor bu’’… 🙂 Aslına bakacak olursak hiçbir bebek uykusuz duramaz. Bu sadece biz annelerin hüsnü kuruntusudur.

Masal akşam 11-12 de yatan ve sabahta 11-12 de kalkan bir bebek. Doğal olarak öğlen uykumuz yok. Ama akşamüzeri 5-6 da Masal’ı ellemesem kendisi uyuyor. Ama uyuyunca da bütün gece uyumak bilmiyor ve bütün denge kaçıyor. Ben de çözümü uyutmamakta ve o saatlerde farklı etkinlikler yapmakta buldum. Böylelikle gece hem rahat uyuyor hem de uykunun o vitaminini tam olarak alıyor.

Şimdi siz Masal’a uykusuz bebek bu diyebilir misiniz? Ama ben akşamüzeri Masal’ı uyutsam evet hepiniz sabahlayan bir anneyle ve huysuz bir bebekle karşılaşacaksınız. Her zaman derim bebeğinize göre hareket edin ama hakimiyet siz de olsun. O daha bir bebek ve nasıl isterseniz öyle şekillendirmek elinizde.

Gelin size şöyle anlatayım;

  • 0-2 yaş 14 saat
  • 2-3 yaş 12 saat
  • 3-6 yaş 11 saat

Ortalama uyku zamanları vardır. Şimdi gece uyuduğu saati çıkartın arasından ve gündüz ne kadar uyuttuğunuzu düşünün. Gene de listeye uymadı mı o zaman gündüz uykusunu kesin ve bir haftada tabloya uyacağınızın garantisini veriyorum. Bebeğinize göre deneyin. Gerekiyorsa erken uyandırın bir iki gün. Öğlen uykularını 12 ye çekin mesela. Akşam uyku saatini aksatmasın…

Hepinize kolay gelsin annelerim 🙂

 

Share: