sadece elinden öptüm annesi” cümlesi çocuklu annelerin en çok duyduğu cümledir herhalde. Şu günlerde de gördüğümüz üzere aslında öpülmemesi gereken en önemli yerdir el. Çünkü elleri bütün gün hep ağızlarında. Siz neden şimdi devamlı el yıkıyor, ellerinize dezenfekte ediyorsunuz? Lütfen artık o küçük beyinlerinize sokun. Çocuklar ellerinden öpülmez. Siz de pasif halde olan bir virüs o minnacık yavrucağı hasta etmeye yetebilir. “Yemedik çocuğunu… Senin de çocuğuna dokunulmuyor… Doya doya sevemedik…” Gibi anlayıştan yoksun insanlardan uzak durun gerekiyorsa. Sağlıklı yarınlar için önce çocuklarınızı koruyun anneler 🙏💛

Bebekleri ve çocukları öpmeyin

Çocuklar ellerinden öpülmez ellerini devamlı ağızlarına götürürler ve mikrobu çok kolay taşırlar.

Çocuk dudaklarından öpülmez. Bu, hijyenik değildir. Nefes ve ağız yolu ile kapılan enfeksiyonlarda dudaktan öpmenin rolü oldukça yüksektir. Çocuk boynundan öpülmez. Bu, çocukta aşırı hassasiyet kazandırır.

Çocuklar ayaklarından öpülmez. Zira ayakları öpülen çocuk, hissettiği ‘anormal’ değerlilik hissi ile kıskançlığa meyleder. Böylesi çocuklar anne babalarının kardeşlerine yönelmesinden rahatsız olur. İlgiyi kaybetme kaygısı anormal derecede ilgi ile sevilmiş çocuklarda sıklıkla görülür.

– Bunun yanı sıra, çok yanlış bir davranış olarak çocuk asla genital bölgesinden öpülmez. Bu, mahremiyet hissi kazanabilmesi ve tacizden korunabilmesi için gerekliliktir.

Çocuklarda öpülebilecek en doğru yer yoktur.. Öpmeyin ya çocukları öpmeyin. Öpmeden sevin. Sevemiyorsanız da sevmeyiverin bir zahmet. Siz duygularınızı hazza taşıyacaksınız diye çocukları kullanmayın.

Ciltleri de tahriş oluyor

Bebek ve çocukların cildi çok ince ve hassastır. Onları öperken sadece ona mikrop bulaştırmaktan değil dudağımızda bulunan rujlardaki kimyasalları onlara bulaştırmaktan da kaçınmalıyız. Babaları tarafından çok öpülen bebeklerde görülen bir sorun da cilt tahrişidir. Sakalların zımpara gibi bebek cildine sürtülmesi bebeklerin yanak derisini kurutup kızarıklıklara neden olabilir.

Tanımıyorsak Dokunmaktan Bile Kaçınmalıyız

Çocukları bir birey olarak görmeye alışmalıyız. Nasıl tanımadığımız kişileri sarılıp öpmüyorsak bebeklere de öyle yaklaşmalıyız. Onların rızası olmadan yaklaşmamız, öpmemiz ve koklamamız henüz duygularını ifade edemiyor oluşlarından yararlanmamız anlamına gelir. Çocuğunuzun sağlığı için özellikle hijyeninden şüphe duyduğunuz kişilerin temas etmemesini öneririz.

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Öpülür?

Yenidoğan bebekleri öpmek yerine yanağını okşamanın ve uzaktan sevmenin daha doğru olduğunu söylüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, Yenidoğan öpmenin doğru olmadığını, birçok üst solunum yolu enfeksiyonun damlacık yoluyla solunumsal olarak bulaştığına çekerler. Bu nedenle küçük bir bebekle çok fazla yakın temasın doğru olmadığını, eğer bebekle temas edilecekse bunun sadece anne ve babanın yapması gerektiğini söylüyor.

Bir çocuğun bebeklikten çıkması öpüleceği anlamına gelmez !!! bir çocuk için öpülecek zaman diye bir zaman dilimi yoktur. Öpmeyin çocukları ve bebekleri hiçbir zaman öpmeyin!!!

 

 

Share: