Kuruyemişin Çocuklar Üzerindeki Mucizesi

Kuruyemişler vitamin, mineral, antioksidan, yağ, protein ve lif içerir. Aynı zamanda protein, yağ, vitamin E, niasin (B3), magnezyum, manganez, krom gibi minerallerden zengindir. Çocukların büyümesine, gelişmesine ve öğrenmesine katkı sağlarlar. İşte, en faydalı kuruyemişlerden bazıları…

YER FISTIĞI Yer fıstığında doymuş yağ asidi daha fazladır. Omega-3 içeriği fındık, ceviz ve bademe göre daha düşüktür. Çok iyi bir kuruyemiş sayılmaz. Flavonoid ve antioksidan içerir. Trigliseridleri düşürücü özelliği vardır.

CEVİZ Ceviz iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Omega-3 içeriği iyidir. Ceviz beynin besini olarak bilinir. Bunun nedeni çocuklarda beyin gelişimi için gerekli olan omega-3 yağ asitlerinden zengin olması nedeniyledir. Manganez, bakır, B vitamini ve liften zengindir. Kan kolesterolünü düşürücü etkisi vardır. Ceviz triptofan aminoasidi içerir. Triptofan, melatinin için iyi bir kaynaktır. Kuvvetli bir antioksidan olan melatonin için de iyi bir kaynaktır. Melatonin hücre yenilenmesi ve yaşlanmayı geciktirme özelliği vardır. Melatonin uyku hormonu olarak da bilinir. Eklem gelişimi için faydalıdır.

FINDIK Fındık tüm besin öğelerini içinde bulunduran bir besindir. İyi bir potasyum ve enerji kaynağıdır. Kolesterol düşürücü özelliği vardır. Solunum sistemi rahatsızlıklarında faydalıdır.

BADEM Badem  yararlı bir besindir. Antioksidan bakımından zengindir. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunabilir. Sinir sistemi gelişimi ve solunum yollarının sağlığı için faydalı bir besindir. Bağışıklık sistemi için de faydalıdır. Oksalat ve kalsiyum bakımından da zengindir. Bu nedenle böbrek taşına eğilimli olan çocuklara badem verirken dikkatli olunmalıdır.

KAJU FISTIĞI Hint fıstığı olarak da bilinir. En iyi bakır kaynaklarından biridir. Triptofan, magnezyum, çinko, demir içermektedir. Bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan selenyum içerir. Kalorisi ceviz kadardır. Doymamış yağ asidi içeriği yüksektir.

ANTEP FISTIĞI Solunum sistemi rahatsızlıklarında faydalıdır. Protein miktarı iyidir. Kolesterol düşürücü özelliği vardır.

Share: