Kendinizi Kandırmayın Mükemmel Anne Yoktur

Kendimi kandırmıyorum ben. Mükemmel anne diye bir şey yoktur. Ne zaman mükemmelleşmeye çalışsam muhakkak bir yerde çuvalladım. Annelikte çuvallamak gibi bir şansım yok. Kızım için en iyisi olmaya çalıştığım doğrudur. Ama bunu mükemmellikle karıştırmıyorum.

Benim kızım şimdiki zamanlarına bir daha dönmeyecek. Evime misafir gelecekmiş. Gelsinnn. Kızıma misafir gelecek diye oyuncaklarını dökmesine engel olamam. Kızımı misafir gelecek diye süsleyip püslemeye de gerek yok. Biz evimizde zaten temiz kıyafetlerle oturuyoruz. Süslüyüz. Ne zaman biri gelecek olsa ev temizleyen, çocuğunu hazırlayan annelerden olmadım. Misafir gelip iki saat durup gidecek diye koca günümü hazırlıkla harcayamam. Benim ilgilenmem gereken bir kızım var. Benden devamlı gülen yüz bekliyor o. Kendimi yoramam. Hem zaten misafir beni görmeye geliyor. Başımın üstünde yeri var gelenin. İkramlarımı hazırlarım bir güzel hizmette ederim. Bunları yaparken kızımı ihmal edemem. Gelen kişi zaten beni görmeye geliyorsa iyi insandır. Evime, ikramımın çeşidine bakan kişi benden değildir.

Ben anneyim. Yerine göre ağlarım, yerine göre isyan ederim, bazen sadece sessizlik ararım. Yorulmuşumdur belki. O yüzden mükemmel anne olmaya çalışmam. Her zaman güçlü ve dik dururum. Hiçbir rüzgar, hiçbir kasırga beni yıkamaz. O yüzdendir ki güçlü anneler, mükemmel anneleri her zaman döver.

Share: