İnstagram Artık Facebook’u Geçti

Markalar, bütün sosyal mecralarda etkin olabilmek ve tüketicileri kendi safına çekmek amacıyla kıyasıya yarışıyor. Hangi kanalın ya da sosyal medya platformunun markalar açısından avantajlı olduğu ise tartışılmaya devam ediyor. Bu sosyal mecraların en önemlilerinden birisi de Facebook. Markaların pazarlama faaliyetlerinde ve bu faaliyetlerin stratejilerini oluşturma süreçlerinde Facebook’un büyük rolü bulunuyor. Ancak Facebook’a reklam vermek ve kullanıcıların ilgisini cezp etmek de bedava değil. Yarışı önde götürmek için de bazı ödemeler yapmak ve öne çıkmak gerekiyor. Bir diğer sosyal mecra Instagram’da ise markaların hesaplarından gönderi paylaşmaları ya da kampanyalarını duyurmaları bedava. Bu durum Instagram’ın daha çok tercih edilmesi sonucunu doğurdu. Ayrıca, Instagram’in fotoğraf paylaşım mecrası olması nedeniyle, markaların görsel yönden zengin mesajlarla tüketicileri etkilemeye çalıştığı görülüyor.

Instagram’a ilgi yüzde 23 arttı

L2 araştırma şirketinin 250 global markayı inceleyerek oluşturduğu analizine göre, markalar Instagram’da daha çok ileti paylaşma eğilimdeler. Araştırma sonuçlarına göre, Instagram’ın bedava olması bu sonuçta büyük bir etken. Facebook’ta gönderilen iletilerin belirli bir kronolojiye göre gösterilmemesi, ancak Instagram’daki iletilerin zamana göre sıralanması ve takipçilerin bütün gönderileri rahatça inceleyebilmeleri de Instagram’ın avantajı olarak gösteriliyor.

İşte araştırmanın ortaya koyduğu diğer sonuçlar: 

  • 2018’in son çeyreğinde yapılan araştırmaya göre 250 marka, haftada 9.3 kez Instagram’da gönderi paylaşırken, Facebook’ta bu sayı 8.8 kez.
  • Markalar, 2017’nin aynı döneminde Facebook’ta haftalık 11.1 kez gönderi paylaşıyorken, Instagram’da ise bu sayı 7.5’ti. Yani Instagram, bu dönemde markalar tarafından yüzde 23 daha çok tercih edilen bir mecra oldu ve Facebook’u geride bıraktı.
  • Fotoğraf aracılığıyla ileti paylaşımı videolardan daha etkili. Kullanıcılar yüzde 1.03 oranında fotoğraflarla ilgilenirken, yüzde 0.79 oranında videolara zaman ayırıyorlar.
Share: