Hamilelik Kilolarından Nasıl Kurtulabilirim?

Hamile olduğumuzu duyduğumuzda içimiz içimize sığmaz. Sonra hamilelikte kilo aldıkça mutlu olur, içimizde büyüyen o cana seviniriz. Aslında doğum yaptığımızda bile farkına varmayız. Taa kii o “aaa sen nasıl vereceksin bu kiloları” diye başımızdan konuşan o boş insanları duyana kadar. Hiç bir anne doğumdan hemen sonra o kiloları görmez. Ah şu çok bilenler.  “Bir anneliğime doyayım sıra kiloyada gelecek”… Şimdi gelin hamilelik kilolarından nasıl kurtuluruz bir inceleyelim.

Ödem Atmayı Destekleyen Beslenme
Hamilelik sonrasında kilo vermenin ve şekle girmenin sırrı  uygulanacak olan beslenme planının sadece kilo kaybetmek için değil aynı zamanda ödem atma amaçlı olmasıdır. Hamilelik sonrasında kilo vermeye rağmen çoğu kadında kalan karın bölgesinde şişlik, öne doğru sarkık, şekilsiz ve orantısız görüntünün temel nedeni işte karında oluşan bu ödem.
Bu görüntüyü azaltmanın en önemli yolu ödem attıran besinleri tüketmek, bol su içmek ve haftada en az 3 gün, 30-45 dak. kalp ritminizi hızlandıran, terlemenizi sağlayan bir egzersiz yapmanızdır.

KAHVALTIDA LİF Kahvaltıda özellikle açken lifli besinleri tüketmek  aynı gün içinde tokluk hissi yaratır, kan şekerini düzenler ; gün içinde açlık ve tatlı krizlerinizi engeller. 2-3 çorba kaşığı kadar yulaf veya yulaf kepeği veya sağlıklı, şekersiz bir müsli içine ekstra lif eklenmiş olarak tüketilebilir. Badem sütü gibi bitki kökenli sütlerle pişirilebilir, üzerine kuru ve taze meyveler eklenerek lezzetlendirilebilir.

BROKOLİ ödem attıran bir sebzedir. Günde en az 1 öğününüzde az haşlanmış brokoli tüketmek ödem atmanıza çok yardımcı olur. Brokoliyi sebze çorbası olarak da hazırlayıp çorba şeklinde de tüketebilirsiniz.

LOR PEYNİRİ ödem atmak isteyenlerin, kilo verme süreci içinde, ölçülü miktarda tüketebileceği en ideal peynir. Mümkünse doğal ve hiç tuzsuz olanını bulmaya çalışın.

YOĞURT ödem atmak için uygulanan beslenme programında yogurt mutlaka olmalı. Hernekadar süt ve süt ürünleri (özellikle peynir) vücutta su tutulmasını yani ödemi arttırsa da ödem atma sürecinde süt ve peynir tüketmek yerine günde 1-2 kase yogurt tüketmek bu süreçte sağlıklı beslenmenize katkı sağlayacaktır.

YEŞİL ÇAY çok iyi bir ödem attırıcıdır. Günde 2 bardak tüketebilirsiniz. Fakat kafein içerdiğini unutmayın. Yüksek tansiyonu olanların da yeşil çayı limitli tüketmesi gerekir.

GÜL ÇAYI eğer emziriyorsanız ve kafein almak istemiyorsanız yeşil çay yerine kurutulmuş gül çayı içebilirsiniz. Müthiş bir ödem attırıcıdır, aynı zamanda tadı ve hissi çok güzel bir çaydır.

YEŞİL SUMUTİLER Pazı ve ıspanak yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzelerin düzenli tüketimi ile vücutta detoks etkisi yaratabilirsiniz. Badem sütü gibi bitkisel sütlerle yeşil yapraklıları kullanarak lezzetli, tok tutan sumutiler hazırlayabilirsiniz. Sabah aç karnına veya ara öğünde içerek vücudun ödem atma, kilo verme sürecini destekleyebilirsiniz.

Share: