Hamile Anne Adayları Dikkat Havalar Isınıyor

Hamilelik sürecinde, vücudun su tutmasına bağlı olarak bacaklarda, ayak ve ayak bileklerinde ve parmaklarda ödem olarak adlandırılan şişlikler oluşur. Gebelikte vücudun tuttuğu su miktarı artar. Anne karnındaki bebeği beslemek üzere vücudunuz neredeyse %40’lara yakın daha fazla kan üretir. Fazla kan üretimi saçlarınızın görünümünü pırıl pırıl yapsa da, vücuttaki bu fazlalıklar vücudunuzun taşıyabileceğinden fazla yük nedeniyle vücutta ödeme yolaçar. Hamile annenin büyüyen karnının damarlara baskısıyla özellikle ayaklarda belirgin şişlikler meydana gelir. Yoğun ödem el ve ayakların sızlamasına ve uyuşmasına da sebep olur.
Hamileliğinizin 3 ayından itibaren ayakkabılarınız ve yüzükleriniz sıkmaya başlayabilir. Ellerinizdeki şişlik, ödem yoğun ise karpal tünel sendromu denen ellerde sinir sıkışmasına sebep olabilir.Bu sendrom ellerde uyuşma, sızlama ve güçsüzlük ve objeleri elle kavramada güçlüklere sebep olur.

Gebelikte el ve ayakların şişmesini engellemek için bol hareket edin

Hamilelikte ödem için anne adayının sürekli ayakta durması yahut sürekli oturması zorunluğu olduğu durumlarda varis çorabı giymesi bir önlem olabilir. Ayrıca anne adayları hareketsiz kalmamalı, doktoru aksini tavsiye etmediği sürece günlük sabah 2 km. akşam 2 km. yürüyüş yapmalıdır.

Benim ailemin ödem tutmak ile ilgili genetik meyili olduğundan ilk hamileliğimi ödem sorunu sebebiyle oldukça sıkıntılı geçirdim. El ve ayakların şişmesinden kurtulmanın çözümü ise düzenli yürüyüş. İkinci hamileliğimde hiç hareketsiz kalmadım, iş yerime sabah 2.5 km yürüyerek gittim, akşam da 2.5 km yürüyerek evime döndüm. Bu sayede hiç ödem sorunu yaşamadım, ödem olmayınca el ve ayaklarımda sızı olmadığı gibi, fazla kilo sorunumda olmadı ve son derece aktif ve rahat bir hamilelik ve lohusalık dönemi geçirdim. Özellikle hamilelerin büyük sıkıntılarından olan kramp problemini de  açık hava da yürüyüş yapmam sayesinde daha fazla taze hava aldığım için kramp sorunlarımı da hafiflettim.

Hamilelikte ödem sorunu yaşamamak için bol sıvı tüketin

Gebelikte el ve ayakların şişmesi, ödem sorunu için düzenli yürüyüşler yapmanın yanısıra, uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen göstermeli, sık sık oturma pozisyonunu değiştirmelisiniz. Sıvı alımını artırmak vücudun sıvı dolaşımına imkan sağlayacağı için ödemden kurtulmanıza yardımcı olur. Tuz ve baharatlı beslenme düzeninini terk ederek ödem sorununu önemli ölçüde bertaraf edebilirsiniz.

Ananas ve  salatalık  tüketin

Ödemin tedavisinde öncelikle altta yatan neden araştırılmalıdır. Bunun yanında tuz tüketimini azaltmak, egzersizi arttırmak ve ödem çözücü gıdalar tüketmek de faydalı olacaktır. Salatalık, ananas, kivi ve su tüketimi en iyi ödem çözücü gıdalardandır. Bunun dışında bulunulan ortamın ısısının belirli bir seviyede tutulması, bol su içmek, sık sık duş almak ve sıcak havada güneş altında uzun süre geçirmemek de alınabilecek önlemlerdendir.

Uyku pozisyonunuzu değiştirerek ödemi azaltabilirsiniz

Gebeliğin ilerleyen haftalarında sol tarafa yatarak dizleri kıvırmak ve bacakların arasına yastık koymak size ve bebeğinize en iyi yatış pozisyonunu verecektir. Bu yatış şekli plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanı sağlamaktadır ve böbreğin rahat çalışmasını sağlar ve vücutta özellikle eller ve dizlerde oluşabilecek ödemi azaltır.

Hamilelik ödeminden kaynaklı sancılardan kurtulmak için

Şişmiş veya terlemiş ayaklarınızı her ihtiyaç duyduğunuz zaman bir leğen dolusu soğuk suya sokun. Suya biraz tuz atabilirsiniz. Ayrıca suya damlatacağınız birkaç damla nane yağı ise ayaklarınızın daha da serinlemesini sağlar.

Share: