Küçük evlerin işine yarayacak harika bir fikir. Gardırobu elden geçirip, ne var ne yok bakmanın tam sırası.

 • Dolap düzenleyici sistemleri kullanın. Hatta renklere göre ayırsanız en şahanesi… Nereye bakacağınızı bilir, zaman kaybetmesiniz. Çoraplar, iç çamaşırları için ayraçlar kullanın. Kravat askılarını askılı tişörtler için de değerlendirebilirsiniz mesela.
 • Çekmeceleri dik yerleştirme akımını biliyor musunuz? Buna konmari deniyor. Yöntem “Hayat değiştiren Düzenleme Sihri’ kitabının yazarı Marie Kondo’na ait. Tişörtleri katlayıp dik yerleştiriyorsunuz. Böylelikle hepsini görüyorsunuz açtığınızda. Böylece hiçbiri altta kalmıyor. İnsan bir süre sonra unutuyor ve giymiyor. Bu şekilde hepsi gözünüzün önünde olacak. Fotoğrafta bu yöntemle yerleştirilmiş bir çekmece var. Ne kadar kullanışlı değil mi?
 • Gardırop detoksu yaparken en az iki yıldır, hatta iki sezondur giymediklerinizi direkt eleyin. İki yıldır giymiyorsanız, o halde dolapta durmasının bir faydası yok size. Hem yer de açılmış olur.
 • Hatırası olan, vedalaşamadığınız giysileri varsa bazaya, yoksa evde bunun için ayırdığınız yere kaldırın. Dolapta yer tutup diğer kıyafetleri buruşturmasınlar.
 • Kıyafetleriniz kombinleyerek kaldırın. Misal, hangi pantolonu neyle giyecekseniz beraber asın. Böylece “ne giyeceğim” derdi ortadan kalkar.
 • Pazar günleri, o hafta giyeceklerinizi belirleyip ayırın. Evet Pazar buna 30 dakika ayırmış olacaksınız. Fakat hafta içi akşamları – sabahları seçme derdinden kurtulacaksınız. Önceden hazırlık yaparsanız “aa bu ütüsüzmüş” gibi son dakika gollerini de engellemiş olursunuz.
 • Rahat edemediğiniz ayakkabılarınızla vedalaşın. Ayak sağlığı çok önemli ve sırf görüntüsü yüzünden rahat olmayan bir şeyi giymeye lüzum yok. Eğer çok rahat ve eski bir ayakkabıcınız varsa iyi bir tamirci ile onu baştan yaratabilir, yine aynı sıklıkla giyebilirsiniz. Ojeyle boyamak ve farklılaştırmak da bir başka çözüm. Birkaç simli oje alın, bir kaba boşaltın, yumurta fırçası ile ayakkabınıza (deri olsa daha iyi) sürün. Ortaya parlak ve farklı bir ayakkabı çıkacak. Biraz da böyle giymiş olursunuz.
 • Günlük giyim için ayırdığınız kıyafetleri de dolapta farkı bir yere koyun. Tam çıkacakken elinize günlük kıyafetlerin gelmesi sinir bozuyor normalde. İşte bunu önlemiş olursunuz.
 • Sonbahar gelmişken, hatta kış kapıdan bakarken çok yazlık eşyaları da kaldırmak gerek. Güzelce katlayıp hurçlara yerleştirebilirsiniz. Bunları da saklamak için en güzel yer, yatak bazası. Tabii dolabınızda fazla fazla yer varsa o halde gerek bile yok. Şanslısınız demektir.
 • Bütün bunları yaparken eksikleri de fark edeceksiniz. Biz size “almayın” demiyoruz çünkü hepimiz kesemize göre almayı seviyoruz. Gardırop detoksunun faydası, neyiniz var neyiniz yok görmenizi sağlaması.
 • Sezon başlar başlamaz indirimler oluyor. Onları kaçırmayın. Gidip deneyerek almak her zaman daha iyi. Bazen aynı markada bile farklı bedenler giyebiliyoruz. Yine bir gününüzü ayırıp alışveriş turuna çıkın ve birkaç ay rahat edin.
 • Siyah uzun bir hırka, beyaz bir gömlek, her kıyafetler uygun bir mont, farklı renkte uzun kollu tişörtler her gardıropta olmazsa olmazlardan. Özellikle de siyah hırka. Ve bu sezon her markada bolca rastlıyoruz hırkalara.

 

 

 

 

Share: