Bebeklerin Diş Çıkardiğını Gösteren Belirtiler

Bebeginiz devamlı ağlıyor ve sebebini mi bulamadiniz? O zaman bir de bu makalemde yer alan maddeleri gözden geçirmeye ne dersiniz? Belki de sebepsiz ağlamıyor da siz sebebini anlamamışsınızdır.  Belki sadece diş çıkarıyordur da onun ağrısını çekiyordur. Peki ama bebeklerin diş çıkardığını gösteren belirteler nelerdir? Haydi gelin bir göz atalım…

1. Kemirme İhtiyacı

Büyümeye başlayan diş, diş eti altından rahatsızlık yaratabilir, bu rahatsızlık ise bazen baskı ile rahatlatılabilir. Bu nedenle bebeğiniz katı gıdaları “katır kutur” yemek, kemirmek isteyebilir. Bu kemirme ve çiğneme içgüdüsü bebeğinizin dişlerinde bir şeyler olup bittiğinin göstergesi olabilir.

2. Şişik Diş Etleri

Yeni bir diş çıkmadan önce, bebeğinizin diş etlerinde kırmızı, şişik ya da çürük görünümlü bölgeler olabilir. Bazen diş eti de çıkan dişle birlikte cildin altından görülebilecek şekilde çıkıntı yapabilir.

3. Salyanın Çoğalması

Bebeğinizin salyasının çoğalması yeni bir dişin habercisi olabilir, fakat salyanın artması aynı zamanda bebeklik çağının normal bir gelişme aşamasıdır. Bu nedenle, bebeğinizin tükürüğünün arttığını görür görmez diş çıkardığını düşünmeyin. Bu işareti ancak diğer işaretlerden biriyle görürseniz diş çıkardığını düşünmeye başlayabilirsiniz.

4. Gece Huysuzluğu

Diş, kemiğin ve diş etinin içinden aşama aşama büyür. Bu aşamalar genellikle gündüz değil gece daha aktiftir. Bu nedenle bebeğiniz geceleri daha hassaslaşarak daha huysuz olmaya başlar.

5. Kulağını Çekmek

Bu, aynı zamanda kulak iltihabının da göstergesi olabileceği gibi, bebeğiniz kulağını çekiştirmeye başladıysa çenedeki ağrı kulak kanalına geçebildiği için bu diş çıkardığının da işareti olabilir.

6. Yeme Alışkanlıklarında Değişiklik

Katı gıdaya geçmiş bebekler daha sık emmek ya da biberonla beslenmek isteyebilir; çünkü kaşık iltihaplı diş etlerini irrite eder. Bazı bebekler de, baskı iyi geldiği için normalden daha fazla katı gıda yemek isteyebilir. Katı gıdaya geçmemiş, emen ya da biberonla beslenen bebekler ise emmek kulak kanalına ve diş etlerine baskı yaptığı için ara ara geri çekilebilir.

Share: