Bebeğinizi Sallarken Dikkat Edin!!!

Bebeğinizi avutmak ve eğlendirmek amacıyla da olsa kesinlikle sarmayın. Bu sarsılmış bebek sendromuna sebep oluyor.Bebeğiniz ilk 3 aylık döneminde yaşayabileceği ağlama nöbetleri ebeveynleri çaresiz bırakabiliyor. Bebeğin sıkıntısını anlayamayan anne baba bebeği avutma çabasıyla kucaklarında salllıyorlar.

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu süreçte henüz boyun kasları gelişmemiş ve kafasını kontrol etmekte zorlanan bebekte sarsılmış bebek sendromu ortaya çıkabilir.

Bebeğin kollarından yada göğüslerinden tutarak sallanması sonucu bebeğin beyni kafatasının içinde öne arkaya hareket eder. Bu sarsılmalar daha yumuşak ve sıvımsı bir yapıda olan bebek beyninin kan damarlarının ve beyin hücrelerinin kopmasına neden olur. Sarsılmış bebek sendromunun ortaya çıkardığı hasarlar ise; beyin sarsıntısı, omurilik hasarı ya da felci, göz bozukluğu ya da körlük, çeşitli felçler, gelişim geriliği, kırık kemikler ve çıkıklar, en önemlisi de zeka geriliği olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda oluşan beyin kanamaları bebeğin ölümüne yol açabilir.

Bu nedenlerle henüz 2 yaşını doldurmamış bebeklerin oyun ve eğlendirmek amaçlı bile olsa sarsılmaması gerekmektedir.

Share: