Masal’ı ilk aşıya götürdüğüm günü asla unutamam. Eşimle beraber götürdük. Aşıdan önce ben o kadar heyecan yaptım ki. Hani o meşhur laf vardır ya ‘’kızım yerine benim canım acısa’’ … Hani ‘’onun canı yanmasın, ben razıyım’’ … Kızımın canı yanacaktı. Gerçi bunu 7 günlükken de yaşamıştık.

 

Bizim ilk aşımız 10 günlükken tekrarlandı. K Vitamini eksikliğine dayalı göbek düşmesinden sonra göbek kanaması oldu göbeğimizde. Doktorumuz da, bebekler de göbek kanaması K vitamini iğnesi tekrarladı. Bacağından yaptılar onu da. Normal aşı gibiydi. Normalde her bebeğe bu iğne doğumun ertesi günü yapılırmış. Bizim aşı tutmamış ve tekrarlanması gerekmiş. Kuzum bir başladı ağlamaya iğneden hemen sonra. O an içim parçalandı. Aşıdan sonra sakinleşmek için hemen emzirdim. Bir tek meme de sakinleşiyoruz çünkü biz.

 

Sonra 6 ay boyunca her ay her ay derken olduk 8 aylık. 2 aydır rahatız. Ama hala o ilk korkumu ve kızımın can acısına ortak olmam henüz geçmedi. Annelik zor… Şimdi aşağıda sizlere hangi aşı kaç aylıkken yapılır tablo şeklinde sunacağım. Umarım işinize yarar.

Share: